بسته حمایتی کارگران

بسته حمایتی کارگران

واریز بسته حمایتی با بودجه سازمان برنامه و بودجه و از طریق تامین اجتماعی از ۲۹ دی ماه آغاز شد و ۶.۵ میلیون مشمول دریافت این بسته شدند که از این میان هنوز برخی از افراد بسته خود را دریافت نکرده اند و کد پیگیری اعلام شد نیز در فعال نیست.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سازمان برنامه و بودجه ماه گذشته اعتبار واریز بسته حمایت غذایی را اعلام کرد که پس از آن سزامان تامین اجتماعی در اختبار داشتن اطلاعات حساب مشمولان و با وجود کسری واریزی برای همه مشمولان اقدام به واریز بسته حمایتی کرد.

واریز بسته حمایت غذایی ۲۰۰ هزار تومانی از بیمه تامین اجتماعی از روز دوشنبه ۲۹ دی ماه برای ۶.۵ میلیون نفر از کارگران واریز شد که همچنان برخی از کارگران با درآمد کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه این بسته را دریافت نکرده اند و کد دستوری #۴*۴* که برای پیگیری و ثبت اعتراض کارگران اعلام شده بود همچنان غیر فعال است.

بر این اساس آن دسته از کارگرانی که موفق به دریافت وجوه بسته‌های حمایتی در روز ابتدایی یعنی ۲۹ دی ماه نشده و در لیست واریزی‌های سازمان تامین اجتماعی هستند، ظرف در روز‌های بعد یعنی ۳۰ دی ماه و اول بهمن ماه این واریز به حساب‌هایشان صورت گرفت.

برابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بسته‌های حمایت غذایی شامل حال همه کارگرانی می‌شود که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و حق بیمه خود را به صندوق تامین اجتماعی واریز می‌کنند.

در واقع همه کارگران مشمول قانون کار حتی اگر در بخش‌های خصوصی مشغول کار باشند، مشروط بر این که بیمه‌پردازی آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی بوده، دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته و عضوی از اعضای خانواده آن‌ها سبد حمایتی دریافت نکرده باشد، از کمک هزینه معیشتی دولت بهره‌مند می‌شوند.

در همین حال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرده افراد فاقد بیمه و دارای درآمد زیر سه میلیون تومان، برای بهره‌مندی از بسته حمایتی تقاضایشان را به مراجع حمایتی ارائه کنند و در صورتی که تمایل داشتند تحت پوشش سازمان بهزیستی یا کمیته امداد درآیند.

بر اساس مصوبه سازمان برنامه و بودجه گروه‌های مختلفی مشمول دریافت سبد حمایتی و کمک هزینه معیشتی و جبرانی دولت قرار گرفتند که در این مرحله ۱۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه در اختیار تامین اجتماعی گذاشته شد و این اعتبار ۶.۵ میلیون نفر کارگر و شاغل مشمول قانون کار را دربرگرفت.

اما در حالی که بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۶.۵ میلیون کارگر مشمول قانون کار، اعتبار مربوط به بسته حمایتی خود را دریافت کردند برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که یک عده از کارگران هنوز موفق به دریافت این بسته‌ها نشده‌اند.

بر این اساس به نظر می‌رسد تاخیر در واریز وجوه بسته‌های حمایتی به دلیل تطبیق مشخصات و شماره حساب‌های افراد با لیست سازمان تامین اجتماعی و رفع پاره‌ای از اشکالات موجود باشد و طبعا با رفع این اشکالات، روند پرداخت واریزی‌ها با سرعت بیش‌تری دنبال خواهد شد.

با توجه به این که تعداد کارگران مشمول دریافت بسته‌های حمایت غذایی در این مرحله ۶.۵ میلیون نفر عنوان شده دو موضوع محتمل است؛ این تعداد از مشمولان، دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته‌اند یا این که تخصیص بسته حمایتی به مابقی کارگران، در انتظار تامین اعتبار مجدد از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

براساس گزارش میزان، کارگران بیمه شده تامین اجتماعی که حقوق زیر سه میلیون تومان دارند و هنوز مبلغ بسته‌های حمایتی به حسابشان واریز نشده یا باید منتظر رفع اشکالات مربوطه در سازمان تامین اجتماعی باشند یا این که در مرحله دوم توزیع بسته‌های حمایتی قرار داشته و باید در انتظار تامین اعتبار مجدد از سوی سازمان برنامه و بودجه باشند.

منبع: خبرگزاری میزان

ارسال دیدگاه